STATUT
STOWARZYSZENIA KLUBU SPORTOWEGO
GRYF GORĘCZYNO
I. POSTANOWIENIA OGÓLNE
§ 1
Stowarzyszenie nosi nazwę: Stowarzyszenie Klubu Sportowego Gryf Goręczyno w dalszych postanowieniach statutu zwane Stowarzyszeniem.
§ 2
Stowarzyszenie zezwala na stosowane skróconej nazwy, tj. SKS Gryf Goręczyno we wszelkiej korespondencji i dokumentacji prawnej i finansowej Stowarzyszenia.
§ 3
Stowarzyszenie jest zrzeszeniem osób, zawiązanym dla upowszechniania kultury fizycznej isportu.
§ 4
Siedzibą stowarzyszenia jest Goręczyno ul. Sportowa 30.
§ 5
Terenem działania jest Rzeczpospolita Polska.
§ 6
Dla realizacji celów statutowych stowarzyszenie może działać na terenie innych państw z poszanowaniem tamtejszego prawa.
§ 7
Stowarzyszenie jest zawiązane na czas nieograniczony.
§ 8
Stowarzyszenie posiada osobowość prawną. Działa na podstawie przepisów ustawy z dnia 7kwietnia 1989 r. Prawo o Stowarzyszeniach (Dz.U. z 2001, Nr 79, poz. 855 z późn. zm.), Ustawy z dnia 18 stycznia 1996r. o kulturze fizycznej (Dz. U. Z 2007r. Nr 226 poz. 1675 zpóźn. zm.), ustawy z dnia 24 kwietnia 2003r o działalności pożytku publicznego i wolontariacie (Dz. U. Z 2003r. Nr 96, poz. 873 z późn. zm.) oraz niniejszego statutu.
§ 9
Stowarzyszenie może należeć do innych krajowych i międzynarodowych organizacji o podobnych celach.
§ 10
- Stowarzyszenie ma prawo używania pieczęci i odznak zgodnie z obowiązującymi przepisami. Prawo do używania nazwy i znaku graficznego jest zastrzeżone i przysługuje wyłącznie Stowarzyszeniu.
- Znakiem Stowarzyszenia jest czarny gryf nad napisem SKS Gryf na żółtej tarczy z czarnym otokiem, dół tarczy jest czarny z żółtym napisem Goręczyno wg wzoru załączonego do statutu.
II. CELE I ŚRODKI DZIAŁANIA
§ 11
- Celem Stowarzyszenia jest:
- upowszechnianie kultury fizycznej i sportu oraz turystyki;
- promowanie i propagowanie postaw obywatelskich;
- poprzez sport rozwijanie nauki, kultury, oświaty;
- poprzez sport przeciwdziałanie patologiom społecznym;
- działalność wspomagająca rozwój wspólnot i społeczności lokalnych;
- krajoznawstwo oraz organizowanie wypoczynku dzieci i młodzieży.
- Cele stowarzyszenia znajdują się w sferze zadań publicznych określonych w artykule 4ust. 1 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego iowolontariacie. Szczegółowe określenie celów i zadań publicznych zawierają paragrafy od 16 do 18 Statutu.
§ 12
Stowarzyszenie swe cele realizuje poprzez:
- szkolenie mieszkańców w różnych kategoriach wiekowych w różnych dyscyplinach sportowych ze szczególnym uwzględnieniem piłki nożnej;
- organizację zawodów sportowych oraz uczestnictwo we współzawodnictwie sportowym organizowanym przez inne organizacje sportowe;
- organizację kursów, szkoleń, obozów szkoleniowych dla kadry instruktorsko-trenerskiej i sędziowskiej oraz udział w takich samych formach zajęć organizowanych przez inne organizacje sportowe;
- organizowanie obozów, obozów sportowych, wycieczek krajoznawczych, rajdów , wyjazdów na imprezy sportowe i festynów mających na celu upowszechnienie sportu, rekreacji ruchowej, krajoznawstwa a jednocześnie pozwalających zorganizować wypoczynek dzieci i młodzieży Gminy Somonino;
- współpracę z organizacjami pozarządowymi, instytucjami oraz organami administracji państwowej i samorządowej w zakresie krzewienia kultury fizycznej i sportu, krajoznawstwa i organizowania wypoczynku dzieci i młodzieży,
- promowanie idei sportowego współzawodnictwa i rywalizacji w duchu fairplay
- wspieranie działań społeczności lokalnej Gminy Somonino służących krzewieniu kultury fizycznej i sportu oraz krajoznawstwa i organizowaniu wypoczynku dzieci i młodzieży tj. w dziedzinach ze sfery zadań publicznych określonych art.4 ust.1 Ustawy o działalności pożytku publicznego.
§ 13
W celu realizacji swoich celów Stowarzyszenie może także:
- Organizować konferencje, prelekcje, odczyty oraz inne formy spotkań mających na celu krzewienie kultury fizycznej, sportu i rekreacji wśród mieszkańców Gminy Somonino.
- Opracowywać, administrować i zarządzać projektami lub programami innych organizacji i grup nieformalnych służących promowaniu kultury fizycznej, sportu i rekreacji.
§ 14
- Realizację wyznaczonych celów Stowarzyszenie opiera na działalności społecznej swoich członków.
- Stowarzyszenie może również korzystać z pracy lub usług osób fizycznych, których wynagrodzenie z tytułu zatrudnienia przy wykonywaniu statutowej działalności nieodpłatnej oraz działalności odpłatnej nie przekracza 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w sektorze przedsiębiorstw ogłoszonego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego za rok poprzedni.
- W celu realizacji swoich celów statutowych Stowarzyszenie może prowadzić działalność gospodarczą, na ogólnych zasadach określonych w odrębnych przepisach. Dochód z działalności gospodarczej służy realizacji celów statutowych i nie może być przeznaczony do podziału między członków Stowarzyszenia.
§ 15
- Dla podniesienia poziomu prowadzonych działań, Stowarzyszenie może powoływać sekcje jako funkcjonalnie i organizacyjnie wyspecjalizowane jednostki zajmujące się konkretną dziedziną działań Stowarzyszenia.
- Sekcje nie posiadają odrębnej osobowości prawnej i działają jedynie w ramach Stowarzyszenia, mogą jednak posługiwać się nazwą własną obok nazwy Stowarzyszenia.
- Sekcją kieruje kierownik. Sekcję oraz jej kierownika, na wniosek członków Stowarzyszenia powołuje Zarząd
III. DZIAŁALNOŚĆ POŻYTKU PUBLICZNEGO
§ 16
Stowarzyszenie działa w obszarze użyteczności publicznej, w szczególności w obszarach wymienionych w art.4 ust. 1 pkt 15, 17, 19 i 32 Ustawy o działalności pożytku publicznego iwolontariacie tj.:
- wypoczynku dzieci i młodzieży;
- wspierania i upowszechniania kultury fizycznej i sportu;
- turystyki i krajoznawstwa;
- przeciwdziałania uzależnieniom i patologiom społecznym.
§ 17
- Stowarzyszenie prowadzi działalność odpłatną i nieodpłatną w rozumieniu izzachowaniem przepisów ustawy o działalności pożytku publicznego i wolontariacie.
- Działalnością nieodpłatną Stowarzyszenia objęte są wszystkie działania nie należące do sfery działań odpłatnych.
- Do działalności odpłatnej Stowarzyszenia należy:
- organizowanie obozów, wycieczek turystycznych, rajdów, wyjazdów na imprezy sportowe, festynów i imprez sportowych;
- opracowywanie, administrowanie i zarządzanie projektami lub programami innych organizacji, instytucji oraz grup nieformalnych;
- sprzedaż przedmiotów darowizny na cele prowadzenia działalności pożytku publicznego.
- Dochód z odpłatnej działalności w całości przeznaczony jest na realizację zadań należących do sfery zadań publicznych o których mowa w § 15 i nie może być przeznaczony do podziału między członków Stowarzyszenia.
§18
- Stowarzyszenie współpracuje z organami administracji publicznej w zakresie wykonywania zadań należących do sfery zadań publicznych, w szczególności w obszarach wymienionych w § 15 niniejszego statutu.
- W zakresie wykonywania zadań publicznych Stowarzyszenie w szczególności:
- wykonuje zadania zlecone przez organy administracji publicznej na zasadach określonych w ustawie o działalności pożytku publicznego iwolontariacie,
- informuje organy administracji publicznej o planowanych kierunkach swojej działalności,
- udziela konsultacji projektów aktów normatywnych związanych zobszarem swojej działalności,
- uczestniczy w zespołach doradczych i inicjatywnych wraz zprzedstawicielami innych organizacji pozarządowych i przedstawicielami właściwych organów administracji publicznej.
IV. CZŁONKOWIE – PRAWA I OBOWIĄZKI
§ 19
Członkami stowarzyszenia mogą być osoby fizyczne i prawne. Osoba prawna może być jedynie członkiem wspierającym stowarzyszenia. Decyzję w sprawie przyjęcia do Stowarzyszenia podejmuje Zarząd w drodze uchwały.
§ 20
Członkowie Stowarzyszenia dzielą się na:
- członków zwyczajnych;
- członków wspierających;
- członków uczestników;
- członków honorowych.
§ 21
Członkiem zwyczajnym Stowarzyszenia może być każdy obywatel polski oraz cudzoziemiec nie mający miejsca zamieszkania w Polsce, który:
- posiada pełną zdolność do czynności prawnych;
- korzysta z pełni praw publicznych;
- utożsamia się z celami statutowymi Stowarzyszenia;
- deklaruje chęć ich realizacji;
- złożył deklarację członkowską.
§ 22
Członkowie zwyczajni Stowarzyszenia zobowiązani są:
- aktywnie uczestniczyć w pracach Stowarzyszenia oraz przyczyniać się do realizacji jego celów;
- przestrzegać postanowień statutu oraz uchwał władz Stowarzyszenia;
- regularnie i terminowo opłacać składki członkowskie;
- dbać o dobre imię klubu i jego majątek.
§ 23
Członkowie zwyczajni Stowarzyszenia mają prawo:
- wybierać i być wybieranym do władz Stowarzyszenia;
- brać udział z głosem stanowiącym w walnym zgromadzeniu oraz w innych zebraniach i imprezach organizowanych przez Stowarzyszenie;
- korzystać z urządzeń, świadczeń i pomocy Stowarzyszenia;
- brać czynny udział we wszystkich formach działalności Stowarzyszenia.
§ 24
- Członkiem uczestnikiem może być każdy obywatel Polski oraz cudzoziemiec nie mający miejsca zamieszkania w Polsce, który ukończył 13 lat za pisemną zgodą przedstawicieli ustawowych.
- Członek uczestnik posiada uprawnienia członka zwyczajnego poza prawem do uczestniczenia w walnym zgromadzeniu oraz biernym i czynnym prawem wyborczym.
- Członek uczestnik posiada obowiązki członka zwyczajnego poza obowiązkiem opłacania składek
§ 25
- Członkiem wspierającym może być każda osoba spełniająca warunki określone w § 21 ust. 1 bądź osoba prawna, która zadeklarowała na rzecz Stowarzyszenia pomoc finansową, rzeczową lub inną formę wspierania Stowarzyszenia. Osoba prawna działa w Stowarzyszeniu przez swojego przedstawiciela.
- Członek wspierający posiada prawa członka zwyczajnego za wyjątkiem biernego i czynnego prawa wyborczego. Członek wspierający ma prawo uczestniczenia w posiedzeniach władz klubu z głosem doradczym.
- Członek wspierający ma obowiązki członka zwyczajnego wymienione w § 22 ust 2 i 4 oraz obowiązek terminowego wywiązywania się z deklarowanych świadczeń.
§ 26
- Członkiem honorowym Stowarzyszenia może zostać osoba fizyczna szczególnie zasłużona dla krzewienia kultury fizycznej, sportu i rekreacji i dla działalności Stowarzyszenia.
- Godność członka honorowego nadaje Zarząd Stowarzyszenia na pisemny wniosek członków Stowarzyszenia.
- Członek honorowy ma wszystkie prawa członka zwyczajnego Stowarzyszenia.
- Członek honorowy ma obowiązek przestrzegania Statutu i uchwał władz Stowarzyszenia.
§ 27
Członkostwo Stowarzyszenia ustaje w przypadku:
- Dobrowolnej rezygnacji zgłoszonej na piśmie Zarządowi Stowarzyszenia;
- Śmierci lub utraty osobowości prawnej;
- Pozbawienia praw publicznych;
- Skreślenia uchwałą Zarządu z powodu zalegania z opłatą składki dłużej niż rok;
- Wykluczenia ze Stowarzyszenia uchwałą Zarządu z powodu:
- naruszania zasad statutowych, nieprzestrzegania uchwał lub regulaminów;
- nie uczestniczenia w działaniach Stowarzyszenia przez okres dłuższy niż jeden rok;
- działania na szkodę Stowarzyszenia;
- likwidacji Stowarzyszenia.
§ 28
Ze Stowarzyszenia nie można wykluczyć członka Zarządu lub Komisji Rewizyjnej przed uprzednim odwołaniem ich ze składu Zarządu lub Komisji Rewizyjnej.
§ 29
- Stowarzyszenie nie może udzielać pożyczek i zabezpieczać zobowiązania majątkiem organizacji w stosunku do członków Zarządu, Komisji Rewizyjnej, pracowników iczłonków Stowarzyszenia.
- Przepis powyższy dotyczy odpowiednio osób, z którymi członkowie zarządu, komisji rewizyjnej oraz pracownicy pozostają w związku małżeńskim, w stosunku pokrewieństwa, powinowactwa, w linii prostej, pokrewieństwa lub powinowactwa wlinii bocznej do drugiego stopnia albo są związani z tytułu przysposobienia, opieki lub kurateli.
- Osoby wymienione w ust. 2 zwane są dalej w Statucie osobami bliskimi.
§ 30
Zabrania się przekazywania majątku Stowarzyszenia osobom wymienionym w § 29 punkt 1 i2 na zasadach innych niż w stosunku do osób trzecich, w szczególności, jeżeli przekazywanie to następuje bezpłatnie lub na preferencyjnych warunkach.
§ 31
Zabrania się wykorzystywania majątku na rzecz osób wymienionych w § 29 punkt 1 i 2 iprzez te osoby na zasadach innych niż w stosunku do osób trzecich, chyba, że to wykorzystanie wynika bezpośrednio z jednego z celów statutowych Stowarzyszenia.
§ 32
Zabrania się dokonywania zakupu na szczególnych zasadach towarów lub usług od podmiotów, w których uczestniczą członkowie organizacji, członkowie jej organów lub pracownicy oraz ich osób bliskich.
§ 33
Od uchwały Zarządu w sprawie przyjęcia w poczet członków stowarzyszenia lub pozbawienia członkostwa zainteresowanemu przysługuje odwołanie do Walnego Zgromadzenia Członków. Uchwała walnego zgromadzenia członków jest ostateczna.
V. WŁADZE STOWARZYSZENIA
§ 34
Władzami Stowarzyszenia są:
- Walne Zgromadzenie.
- Zarząd.
- Komisja Rewizyjna.
§ 35
Kadencja Zarządu Stowarzyszenia oraz Komisji Rewizyjnej trwa trzy lata, a ich wybór odbywa się w głosowaniu jawnym lub tajnym, bezwzględną większością głosów, w obecności co najmniej połowy uprawnionych do głosowania.
§ 36
Uchwały władz Stowarzyszenia, o ile statut nie stanowi inaczej podejmowane są w głosowaniu jawnym zwykłą większością głosów, w obecności co najmniej połowy uprawnionych do głosowania. Zgromadzeni mogą uchwalić głosowanie tajne.
§ 37
W przypadku braku quorum na pierwszym posiedzeniu Walnego Zgromadzenia, Zarządu lub Komisji Rewizyjnej, 30 minut później następuje drugie posiedzenie, w którym głosowanie odbywa się zwykłą większością głosów bez względu na liczbę obecnych na sali. Dotyczy to także głosowań w sprawie wyboru członków władz Stowarzyszenia.
§ 38
- W przypadku ustąpienia, odwołania lub śmierci członka Zarządu lub Komisji Rewizyjnej w trakcie trwania kadencji skład osobowy tych władz uzupełniany jest spośród nie wybranych kandydatów, wg kolejności uzyskanych głosów. Liczba uzupełnionych w ten sposób członków władz nie może przekraczać 1/3 liczby członków pochodzących z wyboru. Uchwałę w tej sprawie podejmuje organ, którego osoba ta ma zostać członkiem.
- W przypadku braku możliwości uzupełnienia składu Zarządu lub Komisji Rewizyjnej w sposób określony w ust. 1 Zarząd zwołuje w terminie 30 dni nadzwyczajne Walne Zgromadzenie, na którym przeprowadzane są wybory uzupełniające.
- Do chwili przeprowadzenia wyborów uzupełniających Zarząd lub Komisja Rewizyjna kontynuują swoje prace
Walne Zgromadzenie
§ 39
Walne Zgromadzenie jest najwyższą władzą Stowarzyszenia
§ 40
Walne Zgromadzenie może mieć charakter zwyczajny lub nadzwyczajny.
§ 41
- Zwyczajne Walne Zgromadzenie członków zwołuje Zarząd przynajmniej jeden raz w roku, nie później niż do dnia 30 czerwca każdego roku.
- Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie zwołuje Zarząd:
- z własnej inicjatywy,
- na wniosek Komisji Rewizyjnej,
- na pisemny wniosek co najmniej 1/3 liczby członków Stowarzyszenia wterminie 1 miesiąca od otrzymania wniosku
- w trybie określonym w § 38 ust. 2
§ 42
- Walne Zgromadzenie może podejmować uchwały tylko w sprawach, dla których zostało zwołane i zostały one przedstawione w porządku obrad, chyba, że wszyscy członkowie Stowarzyszenia obecni na posiedzeniu wyrażą zgodę na rozszerzenie porządku obrad.
- Pracami Walnego Zgromadzenia kieruje Przewodniczący a protokołuje je Sekretarz. Przewodniczący i Sekretarz wybierany jest każdorazowo przez uczestników Walnego Zgromadzenia.
- Zarząd zawiadamia wszystkich członków Stowarzyszenia o terminie i miejscu Walnego Zgromadzenia co najmniej na 14 dni przed jego terminem i doręcza porządek obrad.
§ 43
Do kompetencji Walnego Zgromadzenia należy:
- Uchwalanie Statutu i jego zmian, kwalifikowaną większością 2/3 głosów;
- Wybór i odwoływanie członków Zarządu i Komisji Rewizyjnej;
- Rozpatrywanie i zatwierdzanie sprawozdań Zarządu i Komisji Rewizyjnej;
- udzielanie absolutorium zarządowi;
- Rozpatrywanie odwołań od uchwał Zarządu i Komisji Rewizyjnej wprzypadkach określonych w statucie;
- Ustalanie wysokości składek członkowskich;
- Uchwalanie kierunków i programów działalności;
- Podejmowanie uchwały w sprawie likwidacji Stowarzyszenia.
Zarząd
§ 44
Zarząd kieruje działalnością Stowarzyszenia i reprezentuje je na zewnątrz.
§ 45
Zarząd składa się z trzech do pięciu osób. Na swym pierwszym posiedzeniu Zarząd wybiera ze swego grona: prezesa i wiceprezesa.
§ 46
Członkiem Zarządu Stowarzyszenia nie może być osoba, która:
- pozostaje z członkami Komisji Rewizyjnej Stowarzyszenia w stosunkach pokrewieństwa, powinowactwa lub podległości z tytułu zatrudnienia,
- była skazana prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwo popełnione zwiny umyślnej.
§ 47
Posiedzenia Zarządu odbywają się co najmniej raz na kwartał lub na wniosek prezesa lub dwóch członków Zarządu w terminie 14 dni od zgłoszenia wniosku.
§ 48
Do kompetencji Zarządu należy:
- Przyjmowanie nowych członków Stowarzyszenia,
- Skreślanie i wykluczanie członków Stowarzyszenia,
- Nadawanie godności członka honorowego Stowarzyszenia.
- Powoływanie sekcji oraz ich kierowników.
- Zwoływanie Walnych Zgromadzeń.
- Uchwalanie budżetu i zatwierdzanie rocznych sprawozdań finansowych.
- Opracowywanie i uchwalanie planów działania Stowarzyszenia.
- Sporządzanie rocznych sprawozdań z działalności Stowarzyszenia.
- Odwołanie członka Zarządu w przypadku jego pisemnej rezygnacji.
- Podejmowanie decyzji we wszystkich sprawach nie zastrzeżonych dla innych organów Stowarzyszenia.
§ 49
Od uchwały Zarządu w sprawie przyjęcia lub wykluczenia ze Stowarzyszenia przysługuje odwołanie do Walnego Zgromadzenia. Członek zostaje o niej poinformowany w ciągu dwóch tygodni od chwili jej podjęcia. Członkowi przysługuje prawo odwołania w terminie 14 dni od daty otrzymania zawiadomienia. Odwołanie rozpatruje Walne Zgromadzenie na najbliższym posiedzeniu.
Komisja Rewizyjna
§ 50
Komisja Rewizyjna jest organem nadzorczym Stowarzyszenia i jest niezależna od zarządu stowarzyszenia.
§ 51
- Komisja Rewizyjna składa się z trzech do pięciu osób, które ze swego grona wybierają przewodniczącego, zastępcę i sekretarza.
- Członek Komisji Rewizyjnej nie może być jednocześnie członkiem Zarządu.
- Członkiem Komisji Rewizyjnej Stowarzyszenia nie może być ponadto osoba, która:
- pozostaje z członkami Zarządu Stowarzyszenia w stosunkach pokrewieństwa, powinowactwa lub podległości z tytułu zatrudnienia;
- była skazana prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwo popełnione z winy umyślnej.
§ 52
Posiedzenia Komisji Rewizyjnej odbywają się co najmniej raz w roku lub na wniosek przewodniczącego albo dwóch członków Komisji Rewizyjnej w terminie 14 dni od zgłoszenia wniosku.
§ 53
Do kompetencji Komisji Rewizyjnej należy:
- Kontrolowanie przynajmniej raz w roku działalności Stowarzyszenia.
- Występowanie do Zarządu i Walnego Zgromadzenia z wnioskami wynikającymi z kontroli.
- Składanie Walnemu Zgromadzeniu sprawozdań ze swej działalności.
- Żądanie pisemnych lub ustnych wyjaśnień od Zarządu lub członków Stowarzyszenia.
§ 54
Członkowie Komisji Rewizyjnej mogą brać udział w posiedzeniach Zarządu z głosem doradczym.
VI. MAJĄTEK I FUNDUSZE
§ 55
Majątek Stowarzyszenia stanowią składniki nabyte w trakcie trwania Stowarzyszenia.
§ 56
Majątek Stowarzyszenia powstaje w szczególności z:
- wpływów ze składek członkowskich;
- darowizn, subwencji, dotacji;
- dochodów ze zbiórek, aukcji, ofiarności publicznej;
- sponsoringu;
- dochodów z działalności gospodarczej.
§ 57
- Majątek Stowarzyszenia przeznaczony jest w całości na realizację statutowych celów Stowarzyszenia oraz na pokrycie niezbędnych kosztów.
- Funduszami i majątkiem Stowarzyszenia zarządza Zarząd.
- Do składania oświadczeń woli w imieniu Stowarzyszenia i zaciągania zobowiązań majątkowych upoważnieni są Prezes i Wiceprezes Zarządu łącznie lub dwaj członkowie Zarządu, w tym Prezes Zarządu lub Wiceprezes Zarządu.
VII. KARY I WYRÓŻNIENIA
§ 58
Stowarzyszenie stosuje następujące rodzaje wyróżnień:
- pochwałę;
- dyplom;
- nagrodę pieniężną;
- nagrodę rzeczową;
- stypendium klubowe;
- odznaczenie honorowe.
§ 59
Za stwierdzone przewinienie lub niedbalstwo mogą być stosowane kary:
- ostrzeżenie;
- nagana;
- pozbawienie funkcji;
- zawieszenie w prawach członka;
- wykluczenie z członkostwa.
§ 60
- Kary wobec członków Zarządu i Komisji Rewizyjnej stosuje Walne Zgromadzenie wdrodze uchwały.
- Kary i wyróżnienia wobec członków Stowarzyszenia stosuje Zarząd w drodze uchwały.
VIII. ZMIANA STATUTU. ROZWIĄZANIE STOWARZYSZENIA
§ 61
- Uchwałę w sprawie zmiany statutu lub rozwiązania Stowarzyszenia podejmuje Walne Zgromadzenie kwalifikowaną większością 2/3 głosów przy obecności co najmniej połowy członków.
- Uchwała o rozwiązaniu Stowarzyszenia określa sposób likwidacji, osobę likwidatora oraz przeznaczenie majątku Stowarzyszenia.
IX. POSTANOWIENIA KOŃCOWE
§ 62
W sprawach nieuregulowanych niniejszym statutem mają zastosowanie przepisy prawa o stowarzyszeniach, ustawy o działalności pożytku publicznego oraz ustawy o kulturze fizycznej.